Hatch Transformers MC20-1-F-UNNU 20W Universal 120V-277V 1 Lite Ceramic Metal Halide
Be the first to review this product
Free shipping on this item!
Availability: In stock
Item #:HATCH-MC20-1F-UNNU
Hatch Transformers MC20-1-F-UNNU - 20W - Universal 120V-277V - 1 Lite - Ceramic Metal Halide - Mini - With Feet - Leads Out One Side - Electronic HID Ballast EHID
Product Description
Details
Hatch Transformers MC20-1-F-UNNU - 20 WATT MINI SERIES 1-LAMP ELECTRONIC HID BALLAST
20W - Universal 120V-277V - 1 Lite - Ceramic Metal Halide - Mini - With Feet - Leads Out One Side - Electronic HID Ballast EHID
Hatch Transformer 20 Watt Mini Profile One Lamp 20W - Universal 120V-277V Ceramic Metal Halide Ballast
Ceramic Metal Halide Ballast Electronic HID Features:
Low Voltage Lamp Shutdown
Short Circuit Protection
Micro Processor Controlled: Safety Shut Down Features, Superior Hot Lamp Restrike
High Power Factor, 100% Factory Tested, High Reliability
Open Circuit, No Lamp, Hot Lamp Shutdown, Retry and Ignition Failure Protection
Leads Out One Side with Feet
Environmental Specifications:
Maximum Case Temperature: 80?C at "T" point
Minimum Starting Temperature: -30?C
Sound Rating: A
Safety Listing: Class Type 1 outdoor, RoHS Compliant
Specification sheet:
Hatch Transformers MC20-1-F-UNNU spec sheet can be reviewed under "Additional Information"
Additional Info
Additional Information
Manufacturer Hatch Transformers
MPN MC20-1-F-UNNU
Collection Electronic HID Ballasts (EHID)
UPC 797281210159
Spec. Sheet Click Here
Energy Star Rated No
UL Rated Type 1 Outdoor
ANSI Code M/C156
Type Electronic
Ballast Type Ceramic Metal Halide
Housing / Case Style Mini
Mounting With Feet
Leads Leads Out One Side
Output Power (Wattage / Equivalent) 20 Watts
Input Voltage 120 - 277 VAC Universal
Number of Lights 1-Light
Power Factor 0.95
Length (MOL) 4.04 Inches
Width 2.96 Inches
Height 1.21 Inches
RoHS COMPLIANT (Mercury Free) Yes
Warranty 5 Years
Master / Inner Carton Quantity 50
Input Amps 0.2A / 0.09A
Reviews
  1. Be the first to review this product
WRITE YOUR REVIEW
Write Your Own Review
You're reviewing: Hatch Transformers MC20-1-F-UNNU 20W Universal 120V-277V 1 Lite Ceramic Metal Halide